За рецептата:

Великолепно ястие от българската кухня е рецептата за зелен фасул плакия! Чудесен традиционен вкус, основан на традиционен за българските традиции продукт! Жалко е, че ще се намерят българи, които не са чували за тази рецепта, но в известна степен бих оправдала това – кулинарната съкровищница на нацията ни е повече от огромна! Истинско предизвикателство е да се запазят старите български рецепти, но мисията не е невъзможна! С всяка следваща традиционна рецепта, която представям в моята “Кулинарна работилница”, все по-силно вярвам, че камъкът си тежи на мястото. Съвсем ясно и обективно виждам с какъв интерес се четат вкусните български рецепти. Да, хилядите прочитания на една такава рецепта ми говорят красноречиво и затова обичам да се връщам, и връщам към българското.
Та, какво е зелен фасул плакия? Откъде идва тази рецепта? Всъщност “плакия” е ястие, което може да се приготви с боб, картофи, чушки, тиквички и пр., характеризиращо се с присъствието на чесън и подправки, правещи вкуса ярък и много апетитен. Зеленият фасул плакия е рецепта, типична повече за Северна България, отколкото за останалата част от страната. Обичайно ястието се поднася охладено или напълно студено, а класически акцент към него е лъжица или две гъсто кисело мляко. Изключително апетитна комбинация!
Доскоро бях почти убедена, че съм ви споделяла рецепта за тиквички плакия, която пък е невероятна кулинарна наслада за пролетно-летните месеци. Оказа се, че съм се заблуждавала и някъде между динамиката на ежедневието съм пропуснала да публикувам тук това вкусно ястие с тиквички. В подходящ момент ще ви я покажа.
Ако обичате рецепти със зелен боб, прекрасна гозба е тази яхния с пилешко и зелен фасул. Интересно предложение е и рецептата за зелен фасул по плевенски. Още нещо много вкусно, но в комбинация с крехко свинско месо, е апетитното свинско с джинджифил и соев сос. Сгответе си тези рецепти!
Приготвяне на зелен фасул плакия:
Приготвянето на тази българска рецепта е лесно като детска игра. Заслужава си да я опитате, независимо дали постите, дали сте привърженици на вегетарианската кухня или просто имате желание да разнообразите менюто у дома. Ако успеете да намерите зелен фасул, но от онзи, жълтия (колко странно звучи, нали?), вие сте истински късметлии! Не се колебайте, ако имате такава възможност! Този жълт сорт е просто неустоим за това и много подобни ястия! Той е месест и много маслен, топи се в устата!
Бъдете сигурни, че и зеленият боб ще ви накара да си оближете пръстите с тази рецепта! Зеленчуково великолепие – зелен фасул, моркови, лук, чесън, запечени домати… Не губете време! Опитайте!
- В тенджера загрейте половината от олиото и за кратко запържете в него нарязаните на не много ситно кромид лук и моркови.
- След няколко минути към лука и морковите добавете нарязания чесън и зеления боб, който предварително сте измили и почистили от дръжките и по-грубите ципи на бобовите шушулки.
- Запържвайте още 3-4 минути, като периодично разбърквате.
- Намалете котлона на ниска температура, налейте половин чаена чаша вода и задушете зеленчуците под капак за 15-20 минути, докато омекнат.
- Разтворете брашното в няколко супени лъжици хладка вода и еднородната течност прибавете към къкрещите зеленчуци.
- Нарежете копъра на ситно и също го прибавете в тенджерата. Сложете и оцета. Гответе още 5 минути.
- Прехвърлете ястието в подходяща тавичка, като сега можете да го овкусите на сол. По желание можете да поръсите и със солен зеленчуков бульон, който ще подчертае вкуса на гозбата.
- Нарежете доматите на филийки и ги подредете плътно по повърхността на ястието. Отгоре полейте с останалото олио.
- Печете зеления фасул плакия във фурна на 200 градуса около 30-40 минути, докато остане на съвсем лек сос.
- Не забравяйте, че можете да сервирате ястието топло или студено! По желание допълнете с кисело мляко и счукан в хаванче чесън. Да ви е вкусно!