За рецептата:

Имали ли сте щастието да се наслаждавате на селски хляб, от онези с ярката и разпукала се коричка? Такава асоциация си направих аз, когато приготвих това рустик хлебче с брашно от лимец и чия. Затова реших да му дам това име. Видът му е точно като селски хляб, чиято повърхност просто те приканва да я опиташ! Разбира се, първата част на името строго контрастира с втората, но аз съм почитател на еклектиката, включително и в готвенето. Можем да го наречем и здравословен хляб, и пълнозърнест хляб с брашно от лимец и чия, но признайте, че и “рустик” звучи добре. Още повече, ако си го приготвите у дома, нямам никакви съмнения, че ще ме разберете истински.
Приготвяне на рустик хлебче с брашно от лимец и чия:
Та, да ви разкажа за самото хлебче! Не веднъж съм казвала, че обичам брашното от лимец, както и съм отбелязвала какви са ползите му, състава му и защо е добре да го изберем за менюто си, особено ако спазваме диетичен режим на хранене. Една от големите тайни в това иначе глутеново брашно, е фактът, че то е подходящо и за хора с непоносимост към глутен (цьолиакалия). Лимецът не съдържа холестерол, но пък има чудесното свойство да разгражда лошия холестерол в организма. Интересно, нали? Можете да прочетете повече на страницата на “Сладки хапки”.
Решавайки, че искам да си хапна едно хубаво пълнозърнесто хлебче с лимец, ми хрумна да използвам и супер любимата ми чия, която до момента не бях включвала в подобна рецепта. Чията е от така нашумелите суперхрани, но пък мястото й в тази класация е напълно заслужено. Добър източник на протеини, богата на антиоксиданти, щедра на фибри, с много Омега 3 мастни киселини и още и още… Полезна информация по темата ще намерите на страницата на Fit Bg.

Накрая, за да удоволствието от този пълнозърнест хляб да е наистина в големи дози, включих и добре познатите тиквени семки. Този последен щрих направи хлебчето наистина много, много полезно. Каня ви да прочетете повече за тиквените семки и ще разберете защо го казвам – 11 ползи на тиквените семки. Ще се радвам да опитате и рецептите за хляб с лимец и царевично брашно в йенска тенджера и пълнозърнест хляб с овесени ядки.
А сега към прекрасната рецепта за рустик хлебче с брашно от лимец и чия!

Време за подготовка | 10 минути |
Време за готвене | 70 минути |
Порции |
|
- 2 ч. ч. брашно от лимец
- 1 ч. ч. пълнозърнесто брашно на "София Мел"
- 3 с. л. чия
- 7 с. л. билков чай
- 1 с. л. сол
- 2 яйца
- 200 г кисело мляко
- 4 с. л. зехтин "Екстра Върджин"
- 3 с. л. тиквени семки (сурови)
- 7 г суха мая
Продукти
|
![]() |
- В купа сложете солта и брашната. Направете "кладенче".
- Отделно накиснете чията в билковия чай. Хубавото е, че за 3-4 минути тя абсорбира течността и накрая имате малки и набъбнали желиращи се топченца.
- В "кладенчето" сложете яйцата, зехтина, киселото мляко, набъбналата чия и инстантната мая. Постепенно смесете съставките и замесете лепкаво тесто. Когато получите хомогенно тесто (след няколко минути), спрете да месите и оставете тестото на топло, за да втасва.
- След около 30 минути тестото е увеличило леко обема си. Сега е моментът да вложите в него тиквените семки. Направете го на три-четири етапа, за да са разпределени сравнително равномерно. Когато приключите, сложете отново тестото на топло за да си "отпочине" до печенето.
- Аз изчаках точно 20 минути. Тънкият момент в рецептата е съдът, в който хлебчето се пече, а именно в йенска тенджера с капак. Именно капакът ще спомогне за разпукването на коричката.
- Загрейте фурната на 200 градуса. Намазнете съда за печене и прехвърлете в него лепкавото пълнозърнесто тесто. Декорирайте със семена по избор, направете небрежни процепи с нож на няколко места, затворете йената с капака и сложете хлебчето да се пече.
- Печете 40 минути на 200 градуса, а след това намалете на 180 градуса. Печете още приблизително 30 минути за златист цвят или 50 минути за по-бронзов ефект.
- Готовото хлебче оставете за кратко в йената, а след това извадете на решетка, за да изстива. Леко охладено, нарежете на филийки и му се насладете! Вкусно и здравословно!