За рецептата:

Рецепта за много вкусна лютеница е настоящото кулинарно предложение, което не трябва да пропускате! Тази лютеница грее с цветовете си! За разлика от други рецепти, тук зеленчуците се виждат и заедно създават прекрасна текстура, която приканва да бъде вкусена.
Реших тази да е първата рецепта за лютеница, която качвам в сайта, защото тя за мен носи история. Рецептата за много вкусна лютеница видях за първи път преди повече от 20 години в книгата “Аз приготвям зимнина” на Катя Захариева. Още тогава, виждайки я в библиотеката на своята баба, усетих, че това печатно издание е богатство, което трябва да бъде пазено, а рецептите в него да не губят стойността си, оставайки просто едни текстове върху стотина страници груба хартия.
Обичам българските традиции. Зимното консервиране е любима моя традиция още от дете. Не крия носталгията си към годините на село, когато през същинските летни месеци и първата половина на септември слагането на зимнина обединяваше цялото семейство в една обща кауза. Създаваха се десетки вкусни комбинации от зеленчуци или плодове, в името на спокойствието ни и удоволствието от добрите резултати в месеците след това. Баба и дядо бяха основен двигател на този нелек процес, но дори умората ни правеше щастливи. Тогава научих, че да съумееш да затвориш частица от лятото в буркани, е безценно.
Лютеницата е символ на българските кулинарни традиции, независимо че зараждането на домашното консервиране се случва преди не повече от 70-80 години. Стари източници свидетелстват, че в българския бит много отдавна са се приготвяли зеленчукови разядки, наподобяващи познатата ни днес лютеница. Важен факт е, че са били за бърза консумация. Когато се заражда обаче, традицията за домашно консервиране се настанява трайно в ежедневието на много българи.
Когато планувате свой календар за домашно консервиране, можете да се доверите на рецепти като: парени камби с мед, мариновани червени чушки, сладко от праскови, мармалад от сини сливи, сладко от боровинки.
Приготвяне на много вкусна лютеница:
Приготвянето на тази много вкусна лютеница има своята специфика. Тук чушките са изпечени и нарязани, компания им правят и печени и нарязани патладжани. Една не толкова типична част са настърганите сурови моркови. Мозайката от зеленчукови парченца ми е така любима! Това и свежото състояние на морковите я отличава от много рецепти за лютеница, които бихте видели в други източници. Ето защо, не пренебрегвайте тази рецепта. Опитайте! Споделете я с приятели!
Иска ми се да я приготвят и оценят повече хора, както аз я приготвих едва на дванадесет и я ценя и до днес. Заредих ли ви с поне малка доза вдъхновение? Сега вижте тази вкусна рецепта!

Време за готвене | 180 минути |
Порции |
бурканчета с вместимост около 300 г
|
- 5 кг червени чушки
- 3 кг патладжани
- 1 кг моркови
- 2-3 главички чесън
- 2 връзки магданоз
- 2 ч. ч. олио (аз редуцирах количеството до около 1 1/2 чаена чаша)
- оцет на вкус
- сол на вкус
Продукти
|
![]() |
- Изпечете и обелете червените чушки. Отстранете дръжките им и семенната част и ги нарежете на лентички. Аз разрязвах всяка чушка напречно на две, след което режех на ленти.
- Патладжаните запечете в силна фурна (220-230 градуса) в дълбока тава със съвсем малко вода за 50-60 минути. Когато са готови, можете да ги задушите с алуминиево фолио, за да са още по-лесни за белене. Обелете ги и ги нарежете на малки кубченца.
- Обелете морковите. Настъргайте ги на едро ренде.
- Обелете главичките чесън. Ако количеството е много за личния ви вкус, редуцирайте го по ваша преценка, но не го изключвайте изцяло от рецептата. Чесънът доприняся за добрия вкус на тази традиционна лютеница. Начукайте скилидките в хаванче с малко сол или ги нарежете на много ситно.
- В подходящ съд смесете всичко. Добавете сол и оцет на вкус.
- В касерола загрейте олиото , но внимавайте да не е до степен на загаряне. След това с внимателно разбъркване го добавете на 3-4 пъти към зеленчуковата смес.
- Разпределете лютеницата в сухи буркани. В дълбок съд с вода, която да покрива бурканите, стерилизирайте в продължение на 10 минути, като засечете времето от момента на активно кипене на водата.
- Рецептата за вкусна българска лютеница е готова! Насладете се на това вкусно бижу през по-студените есенно-зимни месеци и нека консумацията му носи много щастливи моменти на цялото ви семейство!