
За рецептата:
Във времето преди Великден най-много се говори за рецепти за козунаци! Всеки търси най-добрата рецепта за козунак. Настоящото предложение е за козунак по стара българска рецепта на Пенка Чолчева от книгата й “601 изпитани готварски рецепти”. Гарантирано сполучлив, вкусен и дунапренено мек козунак! Следвайки точно рецептата, ще получите и страхотните “конци” в текстурата му! Това е прекрасен козунак за един прекрасен Великден!
Приготвяне на козунак по стара българска рецепта:

Рецептата за този пухкав козунак не е с висока степен на трудност. Всеки може да го приготви в своята домашна кухня! А и няма как да се сравни с готовите козунаци в търговската мрежа – нито на база вкус, нито по качество на съставките. Най-добрият и вкусен козунак е домашният козунак! Не загърбвайте традициите и изпитаните български рецепти! Пазете ги! Предайте ги на по-младите! Споделяйте ги и днес, използвайки предимствата на социалните мрежи!
Когато Великден мине, а вкъщи имате още останал козунак, оползотворете го разумно и креативно! Например, можете да приготвите вкусна шарлота с козунак, кокосов крем и конфитюр от ягоди или съблазнителни козуначени трюфели с кокос. А сега вижте как да приготвите чудесния козунак по стара българска рецепта!

Време за подготовка | 80 минути |
Време за готвене | 60 минути |
Порции |
|
- 1 кг брашно
- 25 г жива мая
- 6 яйца
- 250 мл прясно мляко
- 300 г захар
- 100 г краве масло
- 100 мл олио
- лимонова кора (кората на един лимон)
- 1 с. л. ракия
- 1 жълтък за намазване
- филирани бадеми
- захар за поръсване
Продукти
|
![]() |
- Разтворете маята в малка част от леко затопленото мляко с чаена лъжица захар и лъжица брашно. Разбъркайте и оставете сместа на топло, докато започнат да излизат малки мехурчета.
- Пресейте брашното със сито поне два пъти и голяма част от него сипете върху плота за месене или в широка тава или купа.
- Яйцата разбийте със захарта, като може да ползвате миксер. Предварителното разбиване на яйцата вкарва много въздух в тях и козунакът ще стане още по-пухкав. Към тях добавете останалото топло мляко и настърганата лимонова кора.
- В брашното оформете "кладенче". Излейте шупналата мая, яйчената смес и лъжицата ракия и замесете меко тесто, като на етапи добавяте от останалото брашно. Щом започне да се оформя леко лепкава топка тесто, прибавете размекнатото масло (стояло предварително на стайна температура 2-3 часа).
- Когато тестото се оформи, продължавайте да месите, като започнете да топите ръцете си в олиото. Не спирайте, докато то се изчерпи и поеме от тестото.
- Когато тестото започне да се отделя лесно, да не лепне и по повърхността му се образуват мехурчета, значи е готово. Добре омесено, го прехвърлете в дълбок съд, намажете го добре с олио и го оставете да втасва на топло. Тестото трябва да е добре омаслено от всички страни при втасването, за да не съхне. Можете да покриете дълбокия съд с памучна кърпа или стреч фолио. Смятаме, че тестото е втасало, когато се увеличи около три пъти по обем.
- Прехвърлете тестото обратно на плота и добавете ядки и сушени плодове по желание. Премесете отново, само докато продуктите се разпределят равномерно. Късайте от тестото, обработете го леко с ръце и го разпределете в добре намаслени форми или тави. Имайте предвид, че тестото трябва да заеме малко повече от половината на съда. По традиция козунаците са оплетени на плитки и сложени в тесни и продълговати тави. По желание можете да оформите тестото на руло или да нарежете ленти, които да вържете като възелчета.
- Намажете сплетеното тесто с жълтък, разбит с малко олио, гарнирайте го с цели или филирани бадеми или орехови ядки и го оставете да втасва отново. Когато втаса, го намажете с останалия жълтък, поръсете с кристална захар и печете козунака на 180° С в предварително загрята фурна за приблизително един час. Вече готов, оставете козунака да се охлади за кратко в отворената и изключена фурна. Да ви е сладко!