За рецептата:

Смята се, че чушката произхожда от Гватемала и Мексико, където местните индианци са започнали да я култивират още преди 2000 г. пр. н. е. В Европа тя е пренесена едва през 1493 г. от корабния лекар Чанца, придружавал Христофор Колумб по време на неговото плаване през Атлантическия океан. Първите семена били подарени от Чанца на испанската кралица Изабела. След като била отглеждана в Испания, години след това чушката “достигнала” Италия и Балканския полуостров, където изключително се харесала на турския бей, управляващ по онова време. През ХVІІІ век изкушаващият зеленчук вече завладял цяла Европа и познатите сортове наброявали над 30, а в края на ХVІІІ и през ХІХ век български градинари, които създали редица сортове пиперки, ги пренесли и в Австрия, Унгария, Германия, Чехия, Словакия и други европейски страни. Благоприятният европейски климат помогнал на компетентните градинари да създадат едрата и месеста пиперка със сладък вкус, подходяща за готвене и пълнене. Този вид чушки бързо се вписали в средиземноморската кулинарна традиция, продължавайки вълната на характерните за нея ястия с пълнени зеленчуци, като зелеви сарми, лозови сарми, пълнени тиквички и т. н.
Но тази история вече е разказвана тук и вместо да влизаме в детайли, нека да преминем към настоящата рецепта – пълнени чушки с кайма, ориз и соев сос! Класика със специален акцент! Ако сте от хората, които са предубедени към соевия сос като добавка към ястия, ви препоръчваме да не бързате да махате с ръка, защото соевите сосове на Kikkoman са уникални по рода си и са плод на естествена ферментация. С тях вкусът на всяко ястие се обогатява, а всеки, който иска да намали нивото на натрий в менюто си, може да ги използва като заместител на солта. А сега към рецептата!
Към рецептата:
Пълнени чушки с кайма, ориз и соев сос
Приготвяне
10 мин
Време за готвене
70 мин
Общо време
80 мин
Автор: Кулинарна работилница
Необходими продукти:
500 г кайма (смес от свинско и телешко)
200 г ориз басмати
1 глава кромид лук
200 г белени нарязани домати (може и от консерва)
4-5 с. л. соев сос Kikkoman
3 с. л. олио
1 ч. л. червен пипер
3 ч. ч. зеленчуков бульон
8-12 чушки, подходящи за пълнене
В дълбок тиган загрейте растителната мазнина и запържете каймата, като бъркате енергично, за да я направите на “трохи”. След няколко минути добавете наситнения лук и предварително почистения, измит и отцеден ориз басмати или друг сорт ориз по избор. Запържете, докато оризът започне да наподобява на стъклени частици по дъното на тигана. Тогава прибавете червения пипер, соевия сос, нарязаните домати и залейте с горещия зеленчуков бульон. Намалете на тих огън и оставете продуктите да къкрят, докато оризът абсорбира течността и набъбне добре. Отстранете.
Докато плънката къкри, можете да подготвите чушките, като ги почистите от дръжките, семената и излишните ципи. Щом плънката е готова, започнете да пълните чушките. Подреждайте ги в подходяща по-дълбока тава. Накрая налейте вода в тавата, колкото да покрие чушките почти наполовина, поръсете ги с олио и сложете ястието да се пече на 200-220 градуса на фурна без вентиратор. По време на печенето обърнете хваналите златиста коричка чушки, за да се изпекат равномерно и от другата страна. Печете до готовност. Сервирайте топли или охладени, като по желание можете да ги залеете със сос бешамел или сос с кисело мляко.
*Тази рецепта е част от предизвикателството “Вкусната храна обича Kikkoman”, продължаващо от 18 октомври до 14 ноември 2018 година и имащо за цел да вдъхновява и да демонстрира универсалната употреба на соев сос, излизайки от рамките му на приложение основно в азиатската кухня. Ако искате да подкрепите “Кулинарна работилница”, да приготвите някоя от предложените тук рецепти със соев сос или да покажете своя рецепта със соев сос, която не е от азиатската кухня, направете го в уебсайта на играта Блоговодител, като КЛИКНЕТЕ ТУК. Очакват ви и много награди!
Можете да следите “Кулинарна работилница” и да се наслаждавате на още много рецепти в кулинарните групи във Facebook – Кулинарна работилница и Домашна кухня!
Ако харесвате страницата, станете й последовател оттук:facebook.com/kulinarnarabotilnica/ за още повече интересни рецепти! Ако тази кулинарна идея ви заинтригува, споделете я в своя социален профил, за да я видят повече хора!