Правилното поведение на масата и как да се храним по етикет се усвояват още от най-ранна детска възраст. Независимо от това, някои детайли убягват на по-голямата част от хората. Ето основните правила, които трябва да спазваме, когато се храним по етикет. Тези правила ще ви избавят от неудобните моменти, когато сте на гости или в ресторант.
Как да се храним по етикет не само у дома, но и на публични места?
Салатите
* Когато са поднесени като гарнитура в малки чинийки или в отделни салатиери, се ядат с вилица.
* Сокът от салатата не се консумира с лъжица, той трябва да остане в чинията.
* От общата салатиера всеки си слага салата в своята чиния с помощта на по-големи лъжица и вилица.
* “Розичките” от репички или целина могат да се вземат с ръка, да се отхапе от тях и остатъкът да се остави в края на чинията или в предназначената за отпадъци купичка.
* С парченце хляб в лявата ръка можете да си помогнете да сложите салатата върху вилицата.
Супите
* Супите се поднасят в дълбоки чинии, а бульоните и крем супите в порцеланови чаши с една или с две дръжки. Те се ядат с лъжица с дясната ръка, като чашата се придържа с лявата. И само остатъкът от не горещия бульон може да се изпие направо от чашата.
* Не бива да се духа нито в чинията, нито върху пълната лъжица, за да се охлади супата. Най-добре е да изчакате тя сама да изстине.
* Ако в супата има едри парчета зеленчуци или топчета от кайма, можете да ги раздробите.
* Не наклонявайте чинията нито към себе си, нито в противоположната посока при опитите си да доядете останалата на дъното супа.
И рибата, и месото се разделят на малки парчета при консумация
Рибните блюда
* За тях са нужни специални прибори – нож с формата на лопатка и виличка с три зъбчета.
* Рибата се яде на части. Отначало се отделя месото от костите на горната й част. След като то бъде изядено, рибата се преобръща и действието се повтаря още веднъж.
* Ако в устата ви попаднат малки кости, с помощта на вилицата трябва да ги отстраните дискретно и да ги оставите в края на чинията си или в чинийката за отпадъци.
* Ако липсват специални прибори за риба, можете да използвате две вилици.
* С вилицата в лявата ръка се храните, а вилицата в дясната ви помага да разделяте рибата.
* Най-добре е рибата (както и месото) да се разделя на малки парчета.
* Рибният нож се използва за разрязване на рибните кости.
Интересни правила за хранене на месни блюда
* Печеното месо се консумира с помощта на нож и вилица. Ножът се държи в дясната ръка, а вилицата – в лявата.
* Ако са ви поднесли варено или просто голямо парче месо, трябва да го режете парче по парче, а не наведнъж. Така то няма да изстине бързо и ще запази по-дълго вкусовите си качества.
* Когато се отделя месото от костта, то се придържа с вилицата в лявата ръка. А с ножа в дясната се отстранява костта, която се поставя накрая на чинията.
* Само костите на малките птици могат да се хващат с ръка и внимателно да се изяжда месото около тях.
Автор: Ивана Иванова, Кулинарна работилница
Снимки: frenchtoday.com, personalitytutor.com
Можете да следите “Кулинарна работилница” и да се наслаждавате на още много статии и рецепти в кулинарните групи във Facebook – Кулинарна работилница и Домашна кухня!
Ако харесвате страницата, станете й последовател оттук:facebook.com/kulinarnarabotilnica/ за още повече интересни факти от света на кулинарията! Ако тази статия ви заинтригува, споделете я в своя социален профил, за да я видят повече хора!