Как да приготвите перфектната супа би била наистина безпроблемна задача, ако сте наясно с някои кулинарни тънкости, които ще направят резултата максимално добър. Да си признаем, топлата и течна храна през студените дни е истински балсам за организма и несравнимо блаженство. Нищо не сгрява така успешно тялото ни, както горещата вкусна супа. Тя подобрява кръвообръщението и перисталтиката на червата и повдига цялостния ни тонус. Но приготвянето на истински вкусна супа е едновременно наука и изкуство.
Какви са съставките в перфектната супа?
Кулинарните изследователи твърдят, че поне 12 трябва да са продуктите в любимата супа, за да се получи чудесно варено ястие. Тук обаче, трябва да се има предвид, че част от тях са задължителни, а други се добавят според личните предпочитания. Сред задължителните компонентни в една истинска супа са месото (ако супата е месна), лукът, морковът, целината, зелената чушка, фидето или оризът, олиото или маслото, солта, магданозът, яйцето, киселото мляко, брашното. Последните три съставки се използват за направа на застройката.
Съставките, които можете да сложите по желание, могат да бъдат: черен пипер, чесън на прах, чубрица, тестени топчета (кнедли), настърган картоф за плътност, прясно мляко – вместо застройка, топено сирене, грах, зелен фасул, брюкселско зеле, тиквичка и въобще всичко, което отговаря на вкуса ви и се съчетава чудесно с основните съставки.
Ако приготвяте месна супа, първо трябва да сварите месото заедно със ситно нарязаните лук, морков, чушка и целина. Ако месото е замразено, най-добре е да го пуснете да се вари във вряща подсолена вода, за да стане крехко. Когато се свари, образувалата се пяна трябва да се отстрани с решетъчна лъжица. След това идва моментът на фидето или ориза. Когато и те се сварят, следва приготвянето на застройката.
Какви видове застройки има?
Според начина на приготвяне, застройките са два вида – сурова и варена. Суровата се приготвя от едно разбито яйце и 2-3 супени лъжици кисело мляко. Тази смес трябва да се разбие добре и да се разреди с 1-2 черпака от супа, която е добре да е отделена в съд от известно време, за да е леко охладена. Следва смесване на застройката с цялата супа при продължително бъркане. Във варената застройка, освен яйце и мляко, се слага и брашно – 1-2 супени лъжици. (Някои хора предпочитат да използват прясно мляко, вместо кисело). След като се разбият яйцето, млякото и брашното, сместа се загрява на котлона при постоянно разбъркване. Щом започне да се сгъстява, трябва да се долеят 2-3 черпака от топлата супа, пак да се разбърка и да се свали от огъня. Тази течност се излива в цялата супа при постоянно бъркане.
В някои краища на България някои домакини отделят мазнината от супата, преди да добавят застройката, а след това я връщат обратно. Това е начин да са сигурни, че суровата застройка няма да се пресече.
Кога се слагат подправките?
Различните подправки се слагат по различно време. Освен това, в някои национални кухни предпочитат да държат зелените подправки в супата, докато тя се свари (пресен босилек, мащерка и т. н.), а след това ги отстраняват. За тази цел, най-лесният начин е те да се вържат на букетче и да се пуснат в тенджерата. В България предпочитаме да добавяме черния пипер и ситно нарязания магданоз едва накрая, когато супата е готова. Още по-препоръчително е магданозът да се поръси в чинията при самото сервиране – така нито едно от ценните му качества няма да се изгуби.
Кои са вашите любими супи? Вкусната пилешка супа, супа топчета или някоя ароматна крем супа? Е, които и да предпочитате вие и вашите близки, вече знаете как да ги сготвите правилно!
Автор: Ивана Иванова, Кулинарна работилница
Снимки: sites.psu.edu, jocooks.com