По своя състав това кулинарно предложение доста напомня на прочутата салата “Оливие”, популярна в България и с наименованието “руска салата”. Първообразът на “Оливие”, носеща името на своя създател – успешният френски готвач Люсиен Оливие, далеч не приличал на салатата, която сме свикнали да виждаме и приготвяме в наши дни – с картофи, моркови, колбас, грах, кисели краставички, маслини и майонеза. И все пак, това е салата, която предизвиква истински фурор в Русия в края на ХIX век и ще остане в кулинарната история.
А сега обратно към настоящата рецепта! Как да приготвите солена торта -Силвия (Майонезена салата), вижте тук:
Необходими продукти:
~1 кг картофи
3-4 моркова
2-3 яйца
шунка
кисели краставички
100-150 г сладка царевица
няколко печени червени чушки
~200 г майонеза
3-4 с. л. кисело мляко
1 скилидка чесън
сол
Картофите се обелват и се сваряват в подсолена вода. Морковите и яйцата също се сваряват. В дълбока купа се поставя стреч фолио и продуктите се редят на пластове, като се настъргват. Между отделните пластове се слага майонезен сос (опаковка майонеза и няколко лъжици кисело мляко и скилидка чесън по желание). Оставя се в хладилника и преди поднасяне се обръща, фолиото се отстранява и отгоре на фино ренде се настъргват два жълтъка. Украсява се по собствен вкус, като в случая за декорация са използвани моркови, кисели краставички и “рози” от печени червени чушки.
Автор на рецептата: Силвия Илиева
Можете да следите “Кулинарна работилница” и да се наслаждавате на още много рецепти в кулинарните групи във Facebook – Кулинарна работилница и Домашна кухня!
Ако харесвате страницата, станете й последовател оттук:facebook.com/kulinarnarabotilnica/ за още повече интересни рецепти! Ако тази кулинарна идея ви заинтригува, споделете я в своя социален профил, за да я видят повече хора!
МОЖЕ БИ ЩЕ РАЗГЛЕДАТЕ И ОЩЕ РЕЦЕПТИ ЗА:
*** Салата “Оливие” ***
*** Зелева салата с царевица ***
*** Салата “Снежко” ***
Mnogo originalno i vkusno.