Копривата е сред най-използваните билки и изключително предпочитани зеленчуци през пролетта. Тя е многогодишно тревисто растение с пълзящо разклонено коренище. Цялата е покрита с парливи власинки. На петте континента са известни над 500 нейни разновидности, прилагани в различни насоки.
Типичното болезнено усещане от допира с назъбените и покрити с мъх листа на свежата коприва се случва, когато токсините, събрани в специфичния мъх, се докоснат до кожата. Всяко косъмче от жилещия мъх пронизва кожата и инжектира хистамин и ацетилхолин, причиняващи сърбеж и парене, които могат да продължат до 12 часа.
Какво съдържа копривата
Лечебни свойства на копривата
-
Някои видове коприва в Средна Азия са толкова парливи, че предизвикват тежки отравяния и смърт.
-
През ХVII – XVIII век в Западна Европа и особено в Шотландия копривата е популярна като влакнодайно растение, от което се произвеждат платове, близки по качество до ленените.
От векове копривата е използвана и за хранителни цели. При процеса на готвене жилещите й свойства изчезват. Най-вкусни са младите листа на копривата, когато са по-малки и крехки. Те са основна съставка на ароматната супа от коприва, за която се твърди, че има обновително въздействие върху кръвта. Освен в супи, копривата се използва за направата на пухкави зеленчукови суфлета, различни видове песто, тонизиращи напитки и билкови чайове. А вие за какво друго използвате копривата?
С тези постоянно изскачащи реклами във сайта ви е направо невъзможно да се прочете каквото и да е