Кулинарните критици смятат, че появата му на кулинарната сцена е епохално събитие. Той е основна съставка на първо място в сладкарството, а с годините намира място и на всички нива в кулинарията. Изследователите на историята на този изтънчен десерт разсъждават върху това, какво е предизвикало някой да загори захар до нейното гениално карамелизиране, като една шеговита гледна точка гласи, че е направено от някой доста разсеян сладкар.
В повечето езици думата карамел е навлязла от френски през испанското caramelo, което се предполага, че произхожда от къснолатинското calamellus, което пък е умалителна форма на calamus – тръстика. От етимологията, водеща до захарната тръстика, изниква асоциирането с Гърция, където тя е била широко разпространена още от времето на Александър Македонски. Друга теория пък свързва зараждането на карамела с трайното навлизане на захарта като хранителен продукт в Европа, което се е случило едва през Средновековието. Някои апострофират тези теории с това, че карамелът е пристигнал от мястото, от което е пристигнала и захарта – от Изтока.
В наши дни сладката вина за създаването на крем-карамела се приписва на Франция, която е известна с деликатните си кремове като крем брюле, крем с шампанско, крем Сабайон и др. Ако желаете да си приготвите класически крем-карамел, облян с тъмен карамелен сироп, настоящата рецепта ще ви припомни стъпките в неговото приготвяне.
Крем-карамел
Необходими продукти:
|
|
1 литър прясно мляко
|
|
6 яйца
|
|
250 г захар
|
|
120 г захар за карамелизиране
|
Захарта и яйцата се разбиват в леко затопленото мляко, докато захарта се разтопи напълно. От това зависи перфектната гладкост на десертния крем. Останалата захар се карамелизира в съд на умерено силен котлон. Полученият карамел се разпределя по дъното на приготвените за целта купички или чашки. След това в тях се разпределя яйчено-млечната смес, подреждат се в тава, в която се налива вода, стигаща средата на формите, и кремът се пече на водна баня в предварително загрята фурна на ~145 градуса в рамките на 60-70 минути. По време на печенето водата в тавата не трябва да завира, за да се предотврати кремът да стане на шупли. Ако се налага, в тавата се долива вода.
Когато кремът е готов, се оставя да се охлади напълно и за по-голяма атрактивност при сервиране може да се обърне в плоска чиния. По желание се гарнира с карамелизирани ядки, плодове или сметана.
Обожаам крем-карамел. Имам къдреви формички. Чудя се дали ще стане, когато ги обръщам. Трябва да пробвам, а не да се чудя :)))
Поздрави!
Ще се получи и още как! 😉 Само трябва внимателно да си помогнеш с малък нож, с който лекичко да отделиш кремчето от формичката. Виждала съм къдрав крем-карамел, така че, действай смело! Усмихнат ден! 🙂
Мислех, че всички знаят как се прави крем-карамел. Но изглежда съм се лъгала. Хубав ден!
Нека да сме толерантни и към начинаещите кулинари, каквито със сигурност има сред читателите на тази, а и на всяка друга кулинарна страница. 🙂 "Кулинарна работилница" се стреми да показва рецепти за ценителите на разнообразната кухня – от най-лесните за изпълнение до такива, чийто процес на приготвяне може да отнеме дори часове, а такива примери определено могат да се видят на тази страница. И точно това е хубавото – тук всеки може да намери по нещо за себе, да научи нещо ново, да си припомни нещо класическо и т. н. Прекрасен ден и на вас! 😉
Поздравления от мен за "Кулинарна работилница"
Много благодаря! Искрено се радвам, че харесвате страницата. 🙂 Поздрави!