По традиция българската трапеза на Великден е една от най-богатите трапези, приготвяни за големите християнски празници през годината, изобилстваща от ястия с агнешко, салати от свежи пролетни зеленчуци, боядисани яйца, пухкави козунаци, сладки, кифлички и много други домашни печива и сладкиши, носещи типичния великденски дух и много слънчево настроение.
Тази рецепта е за един изключително ароматен великденски сладкиш, направен от козуначено тесто с по-рядка консистенция. Маята е заменена с бакпулвер, но всичко останало създава прекрасния вкус, типичен за всички сладки изкушения, приготвяни за Великден. Комбинацията между ароматите на разтопено масло, настъргана лимонова кора, орехи и свежи ягоди е завладяваща и омагьосваща! Същинска великденска приказка!
Великденски сладкиш с ягоди
Необходими продукти:
|
|
2 яйца
|
|
1 ч. ч. кристална захар
|
|
50 гр. краве масло
|
|
5 гр. сол
|
|
½ ч. ч. прясно мляко
|
|
1 ½ ч. ч. бяло брашно
|
|
1 лимон
|
|
ванилия
|
|
1 к. ч. нарязани орехи
|
|
300 гр. свежи ягоди (може и други пресни плодове, както и от компот – праскови, кайсии, сини сливи и др.
|
|
За поръсване:
|
|
пудра захар и смлени орехи
|
Маслото се разтопява леко на тих огън, колкото да бъде подходящо за разбиване. В дълбок съд се разбъркват яйцата, захарта и солта, като постепенно се добавят и маслото, прясното мляко, пресятото брашно с бакпулвера, ванилията, настърганата кора на лимона и орехите, нарязани на малки парченца. След като сместа стане гладка и хомогенна, се излива в намазана с масло и поръсена с брашно тавичка на пласт от около 2-3 см. Ако разполагате с хартия за печене, покрийте дъното на тавата с нея. След това ягодите се нарязват на половинки или на по-малки парчета и се подреждат върху излятото в тавата тесто, като начинът на подреждане е според индивидуалното желание. Така подготвен, сладкишът се пече в предварително загрята фурна на 170`С за около 20-25 минути. Вече готов, се изважда от фурната, обилно се поръсва с пудра захар и още орехи, ако имате. Разбира се, развихряйки фантазията си, можете да направите много по-богата украса от шоколадова глазура, сладка сметана, цветни захарни пръчици и т.н. Но и без тях, този сладкиш е великолепен!
Още празнични предложения можете да видите в “Дни на великденските идеи”. Весел Великден!
Още празнични предложения можете да видите в “Дни на великденските идеи”. Весел Великден!