
Историята на този десерт започва в Мексико, но през годините се е трансформирал значително, тъй като филипинците са тези, които решават да добавят ориз към съставките на рецептата. Така “Чампорадо” се превръща в един от най-известните филипински десерти.
Приготвянето му напомня изключително на приготвянето на традиционното българско мляко с ориз, известно и с името “сутляш”. Това е едно дружелюбно намигване, подчертаващо, че езикът на храната може да бъде почти един и същ, дори в рамките на два отделни континента.
Чампорадо
Необходими продукти:
|
|
1 литър прясно мляко
|
|
200 гр. бял ориз
|
|
½ с. л. какао
|
|
7 с. л. захар
|
|
80 гр. шоколад
|
Прясното мляко се слага в подходяща тенджерка и се изчаква да кипне. Щом заври, се намалява на тих огън и към него се добавят захарта, какаото и почистеният и измит ориз. С постоянно бъркане сместа се вари, докато се сгъсти и оризът стане готов за консумация. Обикновено времетраенето е 20-25 минути. Към отстранената от огъня оризово-млечна смес се добавя натрошеният на кубчета шоколад и се разбърква до пълното му разтопяване. След това се разлива в малки купички и десертът е готов за сервиране. По желание се украсява със спираловидна струя кондензирано мляко.
Ето какво ще приготвя на човек, който не обича сутляш, но пък си умира за шоколад. Току-виж пстигна успех. Блгодаря ти за рецептата! 🙂
Поздрави!
🙂 Ще стискам палци да се хареса! На вкус коренно се различава от обичайното мляко с ориз. Вкъщи всички го одобриха! Ще се радвам да драснеш някой ред, когато го приготвиш, и да споделиш резултатите! До скоро! 😉
Задължително! Само да попитам какъв е шоколадът? Защото ако е млечен, може би трябва да намаля захрта или? 🙂
Слагам тъмен шоколад, предназначен за сладкарски цели. Обикновено си купувам по 2-3 опаковки от една от големите вериги, защото е на приемлива цена и с 200 гр. грамаж. Но, ако използваш млечен, със сигурност ще се наложи коригиране на количеството захар. Хубав ден, Гери! 🙂